Kvalitní plastová okna nepotřebují extra údržbu, ale před zimou se pár věcí hodí zkontrolovat. Obzvlášť když jste si všimli vlhkých míst nebo loužiček vody na parapetech, na zdi kolem oken nebo na podlaze pod okny. Když na sklech kondenzuje příliš vody, mohou začít vznikat plísně, panty reziví. Další problém je, když okny táhne a uniká vám v zimě teplo, těsnění přimrzá či nedoléhá a okna se postupně ničí. Co s tím? Jak seřídit okna na zimu? Nemusíte si hned pořizovat nová okna, i když i to je někdy nejlepší řešení. Zkontrolujte tyto body:
- Zkontrolujte těsnění, vyčistěte kanálky. Těsnění musí být pružné, aby dobře těsnilo. Jednou za rok je potřeba ho promazat silikonovým olejem, je-li poškozené, pak těsnění vyměnit. Zkontrolujte a hlavně vyčistěte také kanálky pro odtok vody v profilech rámů.
- Dotáhněte kličky. Jednou za rok, třeba zrovna před zimou, dotáhněte kličky a úchyty. Je to jednoduché, otočíte kryt pod kličkou a tam jsou šrouby, které lehce utáhnete.
- Promažte kování. K základní údržbě oken patří i promazání kování. Stačí opět jednou za rok promazat kování olejem, aby nezatuhlo a neskřípalo.
- V zimě větrejte krátce a intenzivně. Stále omílaná rada je správné větrání. I když je venku zima, několikrát denně vyvětrejte. Naplno otevřete okno třeba jen na pár minut. Přestanou se rosit okna, zbavíte se totiž vlhkého vzduchu.
Venkovní rolety či žaluzie oknům pomáhají
Kromě výše uvedených bodů patří k základní údržbě samozřejmě mytí oken. Nejen skel, ale také rámů. Jestliže chcete prodloužit životnost svých oken, můžete uvažovat také o zastínění oken. Moderní a velmi praktické jsou venkovní rolety nebo žaluzie. Ty mají spoustu výhod nejen v létě, ale také v zimě. Mimo jiné zlepšují tepelně izolační vlastnosti plastových oken, snižuje se rosení oken a v neposlední řadě je to další překážka pro případné zloděje.